آموزشپلی استیشن

آشنایی با Season Pass

با افزایش بسته‌های الحاقی در دنیای بازی‌های ویدیویی، برخی از سازندگان بازی‌ها، شروع به فروش Season Pass کرده‌اند. Season Pass، به دارنده آن دسترسی به تمام (یا مقدار مشخص) محتویات قابل دانلود را با تخفیف قابل توجهی می‌دهد. Season Pass غالبا مشمول بسته‌های الحاقی می‌شود که پس از عرضه بازی تهیه و عرضه می‌شوند.

Season Pass برای بازی‌های اپیزودیک نیز بسیار کاربرد دارد و بازی‌های چون The Walking Dead و Kinect Sesame Street TV از آن بهره برده‌اند. با داشتن Season Pass این بازی‌ها، کاربر می‌تواند به جای خریدن تک تک اپیزودها، آن‌ها را یکجا و با تخفیف خریداری کند.

این مدل تجاری اولین بار در سال ۲۰۱۱ و در بازی L.A. Noire و در قالب Rockstar Pass دیده شد که به کاربر دسترسی به ۴ مأموریت جدید، دو لباس و جدید و چالش badge Pursuit را داد. قیمت این محتوای الحاقی، ۲۰ دلار بود اما Rockstar Pass تنها ۱۰ دلار قیمت داشت که البته مدتی بعد به ۱۲ دلار افزایش پیدا کرد. پس از آن، بازی Mortal Kombat نیز برای کاراکترهای قابل دانلود خود، Season Pass ارائه کرد.

مزایا

بسیاری معتقدند که این مدل تجاری برای ناشر بازی و گیمر، به یک اندازه سودمند است. با ارائه Season Pass، گیمر ترغیب می‌شود تا به جای خرید تنها مقدار کوچکی از بسته‌های الحاقی، تمام آن‌ها را خریداری کند و از تخفیف داده شده استفاده کند. همچنین، با پیش فروش DLCهای عرضه نشده، ناشر قبل از عرضه DLC به درآمدزایی می‌رسد. گیمرها نیز همانطور که گفته شد، در ازای دسترسی به تمام محتوای الحاقی، از تخفیف قابل توجهی سود خواهند برد.

انتقادات از Season Pass

عده زیادی از Season Passهایی که تنها بخشی از بسته‌های الحاقی را در دسترس قرار می‌دهند و گیمر همچنان باید برای داشتن نسخه کامل بسته الحاقی، مبلغی را بپردازد، انتقاد کردند.

برخی از بازی‌هایی که علاوه بر فروش Season Pass، باز هم بسته‌های الحاقی را با قیمتی جداگانه به فروش رساندند عبارتند از:

– Borderlands 2

– Destiny

– Evolve

– Anno 2205

تعدادی از بازی‌هایی که Season Pass ارائه کرده‌اند:

– Dark Souls III

– Forza Motorsport 6

– Mortal Kombat X

– Battlefield Hardline

– Resident Evil: Revelations 2

– Dying Light

– Game of Thrones: A Telltale Game Series

– Tales from the Borderlands