اخباراخبار سخت افزار

انتشار مشخصات پردازنده های Ryzen 3 و Threadripper

تاریخ عرضه و مشخصات پردازنده‌های Ryzen 3 و Threadripper کمپانی ای‌ام‌دی منتشر شد.

ای ام دی سرانجام مشخصات پردازنده‌های ارزان قیمت سری Ryzen 3 و بالارده‌ی تردریپر را منتشر ساخت. این کمپانی با عرضه‌ی خانواده‌ی Ryzen 7 در ماه مارس (اسفندماه ۱۳۹۵)، بازگشت بسیار چشمگیری در بازار پردازنده‌های دسکتاپ داشت. اما تولید تراشه‌های این کمپانی هنوز به پایان نرسیده است.

پردازنده‌های سری دسکتاپ و بالارده‌ی ای‌ام‌دی، Ryzen Threadripper نامیده می‌شود که اوایل ماه آگوست (مردادماه) در دو مدل ۱۹۵۰X و ۱۹۲۰X راهی بازار خواهد شد. سری پردازنده‌های پایین‌رده‌ی AMD با نام Ryzen 3 شناخته می‌شود که در تاریخ ۲۷ جولای (۵ مرداد) در دو مدل ۱۳۰۰X و ۱۲۰۰ در دسترس خواهند بود.

مشخصات این پردازنده‌ها، شامل تعداد هسته، تعداد رشته‌ی پردازشی و فرکانس آن‌ها را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

اسم محصول Ryzen Threadripper Ryzen 3
مدل ۱۹۵۰X ۱۹۲۰X ۱۳۰۰X ۱۲۰۰
هسته/رشته ۳۲/۱۶ ۲۴/۱۲ ۴/۴ ۴/۴
فرکانس پایه ۳.۴ گیگاهرتز ۳.۵ گیگاهرتز ۳.۵ گیگاهرتز ۳.۱ گیگاهرتز
فرکانس بوست ۴ گیگاهرتز ۴ گیگاهرتز ۳.۷ گیگاهرتز ۳.۴ گیگاهرتز

در حالی که هنوز پردازنده‌های ارزان قیمت Ryzen 3 قیمت‌گذاری نشده‌اند، می‌توان انتظار قیمتی کمتر از ۱۵۰ دلار را داشت. ارزان‌ترین مدل Ryzen 5 در خرده‌فروشی‌ها ۱۷۰ دلار قیمت دارد. در مقابل، هر دو مدل Threadripper قیمت‌گذاری شده‌اند. پردازنده‌ی ۱۶ هسته‌ای ۱۹۵۰X با قیمت ۱۰۰۰ دلار و پردازنده‌ی ۱۲ هسته‌ای ۱۹۲۰X با قیمت ۸۰۰ دلار به فروش خواهند رسید. در مقایسه، پردازنده‌ی ۱۰ هسته‌ای Core i9 7900X کمپانی اینتل با ۲۰ رشته‌ی پردازشی هم ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد. ای‌ام‌دی با عرضه‌ی هسته‌های بیشتر و با قیمتی برابر، حضور خود را در صحنه‌ی رقابت حفظ کرده است.

Ryzen Threadripper

تمام پردازنده‌های سری AMD Ryzen، بر پایه‌ی جدیدترین معماری این کمپانی یعنی معماری Zen شکل گرفته است. این معماری به خوبی می‌تواند فعالیت‌هایی نظیر مالتی‌تسکینگ، تولید محتوای ویدیویی و رندر تصاویر را انجام دهد. عملکرد پردازنده‌های ای‌ام‌دی در گیمینگ، نسبت به پردازنده‌های اینتل کمی ضعیف‌تر است؛ اما این کمپانی با پشتیبانی دائمی و بروزرسانی بایوس، ثبات و عملکرد پردازنده‌ها را بهبود می‌بخشد.